Wiadomości

  • 1 marca 2024
  • 5 marca 2024
  • wyświetleń: 3668

Gmina Miedźna zapowiada reorganizację transportu publicznego. W planie dopłaty dla uczniów

W listopadzie pisaliśmy o problemach mieszkańców gminy Miedźna w zakresie transportu zbiorowego. Z ich relacji wynikało, że komunikacja publiczna mająca umożliwiać dojazd z Miedźnej czy Woli do Pszczyny i innych miejscowości jest słabo zorganizowana, a bilety, w tym szkolne, mają bardzo wysokie ceny. Gmina w odpowiedzi uruchomiła specjalne ankiety. Po analizie wyników stwierdzono, że zapotrzebowanie na transport zbiorowy nadal nie jest "masowe", ale z uwagi na tendencje wzrostowe zostaną podjęte działania na rzecz poprawy sytuacji.

Komunikacja Miedźna
Mieszkańcy gminy Miedźna czują się odcięci od sąsiednich miejscowości - co wynika z ankiet? · fot. Ela / pless.pl


O poczuciu wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców gminy Miedźna, w tym uczniów, pisaliśmy w artykule: https://www.pless.pl/wiadomosci/81551-uwiezieni-w-swoich-miejscowosciach-mieszkancy-gminy-miedzna-czuja-sie-odcieci-od-swiata-gora-miedzna-wola. Temat komunikacji publicznej został również poruszany na sesjach Rady Gmina Miedźna czy na spotkaniach przedstawicieli gminy z władzami powiatu.

Mieszkańcy zwracali uwagę, że transport publiczny, jaki mają do dyspozycji, nie spełnia ich podstawowych potrzeb, a głosy w tej sprawie są ich zdaniem lekceważone przez władze gminy. Krytycznie odnosili się też do ankiet diagnozujących, za pomocą których gmina po raz drugi postanowiła sprawdzić, jakie są potrzeby i oczekiwania mieszkańców względem transportu zbiorowego. - Pan wójt na początku swojego urzędowania mówił, że jego priorytetem jest komunikacja publiczna. W praktyce nie reagował, kiedy likwidowano kolejne kursy autobusów w dni robocze i weekendy. Stan komunikacji jest dziś o wiele gorszy niż był kiedyś. Przeprowadzanie ankiet diagnozujących jest działaniem mocno spóźnionym. Powinno się dać ludziom nowy rozkład jazdy, a potem rozmawiać z nimi, jak go zmodyfikować - mówiła nam w ubiegłym roku Małgorzata Gorzędowska, mieszkanka Woli, która wielokrotnie występowała w imieniu mieszkańców w sprawie transportu zbiorowego.

Niemniej, na ankiety można było odpowiadać od 02.10.2023 do 30.11.2023 r. W lutym gmina Miedźna przedstawiła dane zebrane w ankietach oraz ich analizę.

Jak czytamy na stronie internetowej urzędu gminy Miedźna, w ankiecie wzięło udział 206 ankietowanych, jednak 3 spośród złożonych ankiet nie spełniały wymogów formalnych. Dla porównania, w pierwszym badaniu ankietowym dotyczącym komunikacji publicznej w gminie Miedźna z 2019 roku, udział wzięło 28 osób. Urzędnicy odnotowali tendencję wzrostową w obszarze zainteresowania tym tematem, jednocześnie jednak konkludują, że aktualne badanie wciąż nie wskazuje na masowe zainteresowanie transportem zbiorowym. Mimo wszystko w planach jest podjęcie kroków, które mają przynieść zmiany w komunikacji publicznej na tym terenie.

"Spośród prawidłowo wypełnionych 203 ankiet: 108 dotyczyło potrzeb dojazdu do szkoły lub uczelni, 83 do lekarza, a 77 do pracy. I te potrzeby mają dość wysoki priorytet dla badanych. Niespełna połowa ankietowanych jest także zainteresowana transportem publicznym w kontekście robienia zakupów, dostępu do wypoczynku, rekreacji i spotkań towarzyskich. Priorytet dla tych potrzeb był zróżnicowany dla poszczególnych osób, dlatego w ujęciu ogólnym nie osiągnął już takiej ważności, jak w przypadku dojazdu do szkoły i pracy. Potrzeby godzinowe, linii oraz miejsca docelowe dały bardzo rozproszony wynik, który mówi, że potrzeby tych 203 osób są rozbieżne. Aktualne badanie ankietowe wciąż nie wykazuje masowego zapotrzebowania na transport publiczny, ale uprawnia do zaplanowania wydatków na jego poprawę z uwagi na tendencję wzrostową. Szczególnie, że potrzeby edukacji, pracy i leczenia to potrzeby podstawowe i konieczne w życiu każdego mieszkańca" - czytamy na stronie internetowej gminy.

ankiety komunikacja miedźna
W ankietach diagnozujących udział wzięło ponad 200 mieszkańców gminy Miedźna


Gmina Miedźna zapowiada, że ma zamiar starać się o środki na poprawę funkcjonowania komunikacji publicznej z Krajowego Planu Odbudowy. Liczy również na wsparcie ze strony Powiatu Pszczyńskiego w skutecznym przeorganizowaniu transportu publicznego na jej terenie. Przy okazji przedstawienia wyników ankiety, urzędnicy zaznaczają również, że z dniem 1 lipca 2024 z obsługi trasy Wola-Tychy ma zamiar wycofać się dotychczasowy prywatny przewoźnik. "Wobec tej sytuacji jest to bardzo pilne zadanie dla powiatu w porozumieniu z gminą, aby w sposób płynny nie tylko zapełnić powstałą lukę, ale też przy tej sposobności poprawić komunikację na tym odcinku, z uwzględnieniem skali potrzeb. Gmina ze swojej strony dołoży starań i zaangażowania w pracę, żeby tak się stało" - czytamy.

Zapytaliśmy Starostwo Powiatowe w Pszczynie o możliwości powiatu w tym zakresie, mając na uwadze, że zgodnie z przepisami Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, powiatowe przewozy pasażerskie obejmują przewóz osób w ramach publicznego transportu zbiorowego wykonywany w granicach administracyjnych co najmniej dwóch gmin i niewykraczający poza granice jednego powiatu. - W przypadku komunikacji na trasie Wola-Tychy, jej organizacja jest w gestii gminy Miedźna. Powiat będzie wspierał starania Wójta Gminy Miedźna o utrzymanie połączenia z Tychami na linii Wola-Tychy, poprzez rozmowy z ościennymi samorządami na ten temat - wyjaśnia Grzegorz Nogły, członek zarządu Powiatu Pszczyńskiego.

Podkreśla również, że powiat jest w tej chwili organizatorem transportu publicznego na trzech liniach: Pszczyna-Pawłowice, Pszczyna-Suszec przedłużonej do Żor oraz Pszczyna-Goczałkowice-Zdrój. Linie te są współfinansowane odpowiednio przez: gminę Pawłowice, gminę Suszec i miasto Żory oraz gminę Goczałkowice-Zdrój.

Powiat Pszczyński dopłaca ponadto do linii Kobiór-Pszczyna, której organizatorem jest gmina Kobiór. - Na terenie Gminy Miedźna od wielu lat pozwolenia na obsługę linii o zasięgu powiatowym posiadają prywatni przewoźnicy, którzy obsługują trasę Wola-Pszczyna oraz Jawiszowice-Pszczyna (przez Górę). Powiat stanie się organizatorem komunikacji na tych liniach w momencie, gdy prywatni przewoźnicy zawieszą kursy, tak jak to miało miejsce w przypadku komunikacji na trasie do Suszca, Pawłowic i Goczałkowic - zaznacza Nogły.

komunikacja miedźna
Czy gmina Miedźna dołączy do tej rozpiski? · fot. Ela


Gmina Miedźna zamierza uruchomić program dopłat do biletów dla uczniów szkół średnich, którzy mieszkają lub uczą się na terenie gminy, podobnie jak uczynił to Powiat Pszczyński dla szkół powiatowych.

- Założeniem programu wdrożonego od stycznia br. jest wyrównywanie szans edukacyjnych - gdy bilet miesięczny kosztuje więcej niż 100 zł, Powiat dopłaca do niego resztę ceny, a maksymalna kwota refundacji może wynieść 80 zł na ucznia miesięcznie. Zgodnie z przepisami, taki program może dotyczyć wyłącznie szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Pszczyński, bo środki na dopłatę do biletów przekazywane są na linii Powiat-szkoła-uczeń. Powiat może przekazać środki wyłącznie prowadzonym przez siebie placówkom. Już na spotkaniu w połowie listopada ubiegłego roku z przedstawicielami Gminy Miedźna sugerowaliśmy wprowadzenie takiego programu na poziomie Gminy, gdzie działa m.in. szkoła ponadpodstawowa w Gilowicach, której organem prowadzącym jest Gmina Miedźna. Dlatego cieszy nas, że Gmina złożyła deklarację, że zajmie się przygotowaniem stosownych przepisów. W ten sposób zostaną wyrównane szanse uczniów dojeżdżających do szkół z różnych kierunków, obsługiwanych przez różnych organizatorów. Uzgodniliśmy, że po analizie ankiet przeprowadzonych przez Gminę Miedźna odbędzie się kolejne spotkanie przedstawicieli Gminy i Powiatu w sprawie komunikacji - komentuje Grzegorz Nogły.

Wyniki badania ankietowego dot. transportu zbiorowego dla mieszkańców gminy Miedźna dostępne są tutaj: https://www.miedzna.pl/wp-content/uploads/2024/02/Zestawie-ankiet-20.12.2023-r.1.pdf

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.